Zündapp KS 600W/
Renowacja motocykli jest wbrew pozorom znacznie trudniejsza niż można by sądzić. Często zadanie to jest mylone z remontem, kiedy celem jest przywrócenie funkcjonalnych i estetycznych walorów pojazdu.
Polskie motocykle… Cz. 7
Dziś najbardziej znanymi u nas motocyklami z lat 30. są krajowe setki – SHL, Podkowa, Niemen, Perkun, Moj 130 i kilka innych oraz oczywiście Sokoły 1000, 600 i 200. A jak wyglądało to w latach 30.? Jakie motocykle wówczas były u nas najbardziej popularne? Odłóżmy na chwile na bok wszystkie „polskie motocykle” i zobaczmy, co najliczniej jeździło
po naszych drogach w latach 30.
Wynalazcy – Józef Kosacki
Liczne ofiary wojskowe i cywilne pól minowych były zmorą pierwszych lat II wojny światowej. Właśnie walka o życie ludzkie stała u podstaw wynalezienia elektrycznego wykrywacza min. Konstruktorem tego urządzenia był porucznik inż. Józef Kosacki. Jego wynalazek uratował tysiące ludzkich istnień. Przez lata tożsamość konstruktora wykrywacza min pozostawała jednak utajniona.
Polski Przemysł Paliwowy. Historia rafinerii Czechowice – Dziedzice cz.1
Pierwsze połączenie kolejowe Dziedzice otrzymały w 1855 roku z Boguminem oraz pobliskim Bielskiem w ramach Cesarsko-Królewskiej Kolei Północnej. Następnie rok później linię kolejową przedłużono do Oświęcimia i dalej do Krakowa i Lwowa. Jaki związek ma kolej z przemysłem naftowym? Otóż bardzo duży.
Retro Rescue – Ślicznotka wraca na drogi
Gdy Ferdinando Innocenti w 1922 roku zakładał swoją fabrykę rur stalowych w Rzymie, nie przypuszczał zapewne, że jego przyszłością będą skutery. Prawdopodobnie gdyby nie wojna, podczas której została całkowicie zniszczona jego przeniesiona do Mediolanu w 1931 roku fabryka, być może dalej zajmowałby się rurami.
ABC – Prezentacja
Każda, nawet największa firma motocyklowa, zaczynała jako mały warsztat. Tak było i w przypadku ABC Motors.
Technika
- Łańcuch w motocyklu
Felieton
Dziś liczy się ekologia