Zimowe „przekomarzanie”
Naturalnym środowiskiem Komarów jest – polska wieś!
W latach sześćdziesiątych tak zwana dziś „prowincja” tętniła motocyklowym życiem! Na Komarkach jeździli agronomowie, geodeci, zaopatrzeniowcy, leśnicy, rolnicy no i rzecz jasna listonosze.
Polskie motocykle… Cz. 5
Doszliśmy do jednej z głównych ikon polskich motocykli z okresu międzywojennego, a mianowicie Sokoła 600. Pojazd ten w dużo większym stopniu – niż jego starszy brat CWS M111 (Sokół 1000) – był wykorzystywany w cywilu. To sprawiło, że jego historia jest ciekawsza i barwniejsza.
Wynalazcy – Mieczysław Bekker
Terenówki, samochody typu SUV oraz inne pojazdy kołowe przystosowane do jazdy po bezdrożach to stosunkowo młoda – licząca nieco ponad 50 lat – gałąź cywilnego przemysłu motoryzacyjnego. W odniesieniu do wojska to historia nieco starsza, zaczynająca się w latach 20. XX wieku, choć wielu z Was za początek uznaje zapewne dopiero jeepa Willys’a MB, powstałego 80 lat temu.
Polski Przemysł Paliwowy Rafinerie po 1945 roku Cz. 2
Od momentu, kiedy okupant opuścił ziemie polskie (począwszy już
od 1944 roku), dystrybucją paliw zajęła się Centrala Produktów Naftowych (CPN). Należy jednak wspomnieć, że byli też tak zwani dystrybutorzy uzupełniający, pokrywający 5% polskiego rynku (95% pokrywał CPN).
W Starym Garażu – Zundapp K500
Model ten był najdłużej produkowany z całej serii „K” (1933–1940). Mocny, prosty, niezawodny. Średnica cylindra 69 mm, skok tłoka 66,6 mm – proporcje całkiem współczesne – pojemność 498 cm3.Dolnozaworowiec, o stopniu sprężania 5,6.
Royal Enfield C5 Classic – MMMK prezentuje
Spotkałem się kiedyś z opinią, że motocykl przede wszystkim musi być praktyczny i nie służy do oglądania tylko do jeżdżenia. Jakże smutne jest życie ludzi pozbawionych wrażliwości na piękno.
Sport – Zepsuty Junak
„Patrzcie, ktoś zepsuł dobrego Junaka”. „Ale ktoś wymyślił, ścigać się Junakiem”. Takie zdania często słychać na zawodach, w których uczestniczy Robert i jego Junak.
Technika
- ABS w motocyklu – i nie tylko
Felieton
„Filatelista”