Jawa 500 OHC
Historia marki Jawa sięga 1929 roku. Do wybuchu II wojny światowej czechosłowacka Jawa produkowała kilka czterosuwowych modeli. 14 marca 1939 roku Słowacja ogłosiła oddzielenie się od Czech, a dzień później wojska niemieckie zajęły Czechy. Od tej pory cały wysoko rozwinięty przemysł Czech pracował na potrzeby okupanta. Należy jednak nadmienić, że okupacja Czech miała nieco inny przebieg niż w Polsce. W Czechach normalnie funkcjonowały szkoły i wyższe uczelnie oraz przemysł. Zakłady Frantiska Janecka również musiały przestawić się na produkcję dla okupanta. O motocyklach nie było nawet mowy.
Polskie motocykle cz. 28
Po zakończeniu omawiania historii Junaka wracamy do lat 1954–1956. W numerze czerwcowym (2021 r.) opisaliśmy cztery prototypy motocykla WFM 125 M06. Dziś przejdziemy do rozpoczęcia produkcji seryjnej tego pojazdu. W marcu 1954 roku Kronika Filmowa informowała, że pod koniec roku ruszy w WFM produkcja nowego motocykla. W 12-sekundowym ujęciu pokazano ów nowy motocykl, którym był model M06. Pierwsze prototypy wersji, która została skierowana do produkcji, powstały w grudniu 1953 roku.
Wynalazcy – Władysław Drucki-Lubecki
Jest to bohater, który wyrasta ponad lokalną historię. Owszem, był pionierem automobilizmu we Francji i w Polsce, ale – i to chyba jest najważniejsze – wcześniej sponsorował prace Gottlieba Daimlera nad stworzeniem pierwszych pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym. Daimler był wynalazcą – konstruktorem, bez wsparcia finansowego światłych mecenasów nie mógłby prowadzić swoich prac.
Kolarka, dwie flachy i Junak
Jest lato 1972 roku. Gdzieś w Bielsku-Białej, na ul. Gładkiej, jest mały, uroczy drewniany domek, a przed domkiem kręci się mama, tata i mały Zbyś. Zbysiowi ciężko opanować emocje, w powietrzu wisi podekscytowanie z mieszanką szczerej radości, no i strachu, bo tata mówił, że jedziemy motorem do cioci, a ciocia mieszka bardzo, bardzo daleko, gdzieś na końcu świata. Taty motor jest taki czarny, ogromny, jest bardzo groźny i najmocniejszy ze wszystkich motorów na świecie. Tata mówił, że ten wspaniały motor ma na imię Junak.
Pegaz M 700 Pierwszy polski „kant”
Moda na kanciaste kształty przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przetoczyła się po każdej gałęzi przemysłu. Jej najwcześniejszym zwiastunem był produkowany na Żeraniu od 1967 roku Fiat 125p. Jego ostre linie, duże, płaskie powierzchnie oblachowania i kanciaste przetłoczenia zwiastowały nowoczesność. Z powodzeniem wypierał niemodną już, obłą Warszawę 223. W 1972 roku ruszyła produkcja równie kanciastego Fiata 126p, tak zwanego malucha, który z kolei skutecznie odbierał nabywców rodzimej i rzecz jasna obłej Syrenie.
Technika
Królewskie roz-Rządy
Wałek rozrządu powinien być możliwie blisko zaworów. Bardzo to upraszcza mechanizm sterowania zaworami, co dzięki jego małej masie umożliwia pracę z dużymi prędkościami obrotowymi. Dlatego w silnikach górnozaworowych najlepszym miejscem dla wałka rozrządu jest głowica. Niestety wówczas znajduje się on krańcowo daleko od napędzającego go wału korbowego.
- Bęben czy tarcza?
Felieton
Coś tu śmierdzi