M-72
M-72 to ważny w Polsce motocykl z wielu powodów. To wschodni motocykl, mający zachodniego kuzyna i przodków na Wyspach Brytyjskich. Dla wielu w Polsce już po wojnie był jedyną szansą na posiadanie ciężkiego zaprzęgu. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był bazą dla wielu domowej konstrukcji chopperów. Pokrótce o historii modelu oraz kaskadzie „inspiracji”. Jak bokser, to oczywiście BMW. Dziś tak się to kojarzy. Warto jednak podkreślić, że to nie BMW jest ojcem bokserów z wałem w osi motocykla. Geneza tej idei sięga Wielkiej Brytanii i roku 1919. Granvillem Bradshaw zaprojektował swój pierwszy motocykl nazwany ABC, który był wytwarzany w All British Engine Company Ltd. of London już w 1913 roku. W roku 1919 udoskonalił swą konstrukcję, tworząc boksera o górnym rozrządzie z wałem korbowym wzdłuż osi motocykla, lecz z napędem tylnego koła łańcuchem – bo tak wówczas było po prostu prościej. Bradshaw swe rozwiązanie umieszczenia silnika obwarował patentem.
Motocyklizm w Polsce – wrzesień 1939 roku
Obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tragicznego konfliktu, który pochłoną miliony ofiar, a po zakończeniu na 45 lat diametralnie zmienił geograficzny, polityczny, gospodarczy i społeczny kształt Europy. 1 września 1939 roku do walki z Niemcami ruszyli również żołnierze polscy na motocyklach. Jakich pojazdów używali? Zapewne najczęstszą odpowiedzią na to pytanie byłoby: Sokołów 1000 i 600. Owszem, ale to tylko część prawdy. Pełna odpowiedź jest trochę bardziej złożona.
Polski przemysł paliwowy – Dzieło Szczepanowskiego
31 grudnia 1881 roku Ignacy Łukasiewicz, jak całe swe życie, intensywnie pracował, mało poświęcając czasu i uwagi swej osobie. Pierwszy stycznia 1882 roku zastał Ignacego już mało przytomnym. Zapalenie płuc. Wtedy brzmiało to jak wyrok. W gorączce już nie poznawał nikogo. W chwilach przebłysków świadomości żegnał się z bliskimi. Po tygodniu zmagań dokonał żywota siódmego stycznia roku 1882. Odszedł Wielki Człowiek. Wizjoner i altruista.
W starym garażu – VESPA
Zaczęło się od składu drewna. W 1882 Enrico Piaggio zakupił grunt w Sestri Ponente (Genova), gdzie założył swój skład drewna. W 1884 jego syn Rinaldo na zakupionym przez ojca gruncie założył przedsiębiorstwo Piaggio & C. Budował tam lokomotywy i wagony kolejowe. Pod koniec Pierwszej Wojny Światowej Rinaldo produkował też dla wojska łodzie podwodne i samoloty na licencji Ansaldo, Macchi, Caproni oraz Dornier.
To intercept the market – Royal Enfield Interceptor i Continental GT
Już w Polsce. Oba motocykle trafiły w ręce naszej redakcji zaraz po przybyciu do Kraju. Mieliśmy okazję dosiadać je w Polsce jako pierwsi. Neoklasyki podbijają światowe rynki. Świat przejadł się już plastikową tandetą nawet jeśli pędzi trzysta na godzinę i ma tarcze hamulcowe większe niż koła. Powrót do klasyki to powrót do piękna w czystej formie. To policzek dla rozpasanego konsumpcjonizmu. Aby to docenić, trzeba mieć wrażliwość na piękno.
Tragiczny wypadek na wyścigach motocyklowych
Opowiadając historię motocyklizmu – mniej lub bardziej świadomie – sięgamy głównie po fakty pozytywne. Wydaje się nam, że kiedyś wszystko było zawsze naj… lub co najmniej dobre. W ten sposób rodzą się, nie do końca zgodne z prawdą, sny o minionej potędze naszych najlepszych motocykli, zawodników czy przemysłu. Życie, również to motocyklowe, było jednak bardziej prozaiczne. Pojawiały się w nim sukcesy, ale nie brakowało też porażek i wydarzeń tragicznych. Dziś chciałbym właśnie o tym opowiedzieć.
Technika
- Diodowe kierunkowskazy
- Układy smarowania silników motocyklowych cz.1.
Felieton
Wieeeem, widziaaaałem