Mimo mojego apelu do poznaniaków, nikt się nie zgłosił, aby opisać historię motocyklowej ikony Wielkopolski czyli klubu Unia (Motoklubu Unia). Tak więc muszę zmierzyć się z tym tematem sam. Jak wspominałem w poprzednich częściach – poznański klub Unia (Motoklub Unia) był w latach 30. jednym z dwóch najprężniejszych klubów motocyklowych w Polsce. Reaktywowany po II wojnie światowej nadal działał, choć jego pozycja nieco się zmniejszyła.
Stowarzyszenie motocyklistów Poznańskie Zaprzęgi właśnie takie wrażenia ceni najbardziej. Mieliśmy okazję i przyjemność gościć w Poznaniu na zaproszenie Stowarzyszenia, i uczestniczyć (w roli pasażera) w jednej z ich wypraw.
Sekcja motocyklowa klubu Unia (Towarzystwa Sportowego Unia) powstała w 1924 roku
Aby poniższa opowieść była jak najbardziej rzeczowa, odnalazłem w Internecie działający nadal poznański Motoklub Unia (http://motoklubunia.pl) i napisałem do nich z prośbą o konsultacje. Po dwukrotnej wysyłce wiadomości i 4 tygodniach oczekiwania nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Dzisiejszy spadkobierca tradycji Motoklubu Unia podaje, jako moment założenia, rok 1915 i powołuje się na ponad 100-letnią tradycję. Nie do końca odnosi się to jednak do sekcji motorowej. Poznański klub Unia (Towarzystwo Sportowe Unia) powstał jako organizacja ogólnosportowa. Początkowo dominowały tam dyscypliny lekkoatletyczne i piłka nożna. Sekcja motocyklowa klubu Unia (Towarzystwa Sportowego Unia) powstała w 1924 roku. Po raz pierwszy o klubie Unia, w kontekście motocyklowym, można było szerzej usłyszeć w 1925 roku, gdy był on jednym z inicjatorów utworzenia Polskiego Związku Motocyklowego, czyli nadrzędnej ogólnopolskiej organizacji motocyklowej.