BSA B24 350 – Empire Star 1937 r.
W latach trzydziestych BSA znana była z produkcji świetnie wykonanych, niezawodnych i dostępnych motocykli, z dobrym zapleczem serwisowym. W 1937 roku gama jednocylindrowców została przeprojektowana przez konstruktora Val’a Page. Model B24 350 posiadał układ smarowania z suchą miską, umieszczone za cylindrem magneto i charakterystyczną osłonę popychaczy, do złudzenia udającą osłonę wałka królewskiego. W gamie motocykli BSA, B24 była maszyną sportową. Górnozaworowa trzystapięćdziesiątka rozwijała 18 KM przy 5500 obr/min i to przy swej masie zaledwie 145 kg! Pozwalało to osiągnąć prędkość maksymalną 120 km/h, co było bardzo dobrym wynikiem. Czterobiegowa skrzynia, żeliwny cylinder i głowica, rozrząd popychaczowy, górny oraz kryte zawory, smarowanie z suchą miską. Pod nazwą Empire Star produkowano ją zaledwie przez dwa lata. W 1939 roku na Wyspach Brytyjskich przestawiano się już powoli na produkcję militarną, co nie ominęło The Birmingham Small Arms Company Limited, która była państwową wytwórnią.
Rodzina Schweitzerów
Przed II wojną światową warszawska rodzina Schweitzerów była znana w całym kraju z produkcji wyśmienitych musztard i sosów oraz z pasji motocyklowej członków tego rodu. Dwaj bracia Emil i Alfred trwale zapisali się w historii polskiego motocyklizmu. Pierwszy jako wybitny zawodnik sportowy, który zginął tragicznie podczas próby ustanowienia rekordu prędkości, drugi jako współkonstruktor motocykla o charakterze sportowym, nazwanego SM 500.
W Starym Garażu – LABOR
Firma mieściła się w Neuilly-sur-Seine nad Sekwaną, oczywiście we Francji. Budowała motocykle od 1908 do 1960 roku. Do napędu stosowała silniki dwusuwowe własnej konstrukcji bądź też czterosuwowe szwajcarskiej firmy Zürcher. W końcu została wchłonięta przez Alcyon Motorcycles, mieszczącą się w tej samej miejscowości.
I i II Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w kategorii Motocykle
Na starcie Rajdu stanęło 66 zawodników. Trasa miała około 150km i została podzielona na dwa dni. Uczestnicy między innymi zawitali do Muzeum Wsi Słowiańskiej w Klukach oraz na Wieżę Widokową w Czołpinie obok której znajduje się Woliera Orła Bielika. Rajd, pomimo deszczowej pogody, z powodzeniem ukończyło około 60 uczestników.
Przygody z Junakiem
Junaka z 1964 roku o bliżej nieokreślonym przebiegu i historii kupiłem w 2007 roku. Było to spełnienie marzeń i powrót do wspomnień z dzieciństwa, kiedy to uczepiony kurtki ojca z dumą spoglądałem na mijanych przechodniów, a po jeździe, polerując bak, przeglądałem się w lśniącym, czarnym lakierze i chromach. Pamiętacie zapach pasty „Tempo” i niebieskiej benzyny?
Mistrz z naszych czasów
Dziś historia w miarę niedawna. Lata 70., 80. i 90. Szczególnie ważne, gdyż bohater tej opowieści łączy zarówno dawną epokę (lata PRL), jak i czasy nam współczesne. Artur Wajda urodził się w Warszawie 15 listopada 1968 roku. Przygodę z motocyklami rozpoczął pod koniec lat 70. Starty w pierwszej połowie lat 80., a karierę sportową, jako zawodnik, zakończył po roku 2000. Później mogliśmy słuchać jego komentarzy przy okazji relacji z wyścigów motocyklowych transmitowanych w TV Eurosport.
Pierwsze rajdy
Uruchomienie w Kielcach produkcji motocykli dało początek nowej dyscyplinie sportu. To Otmar Kwieciński, jeszcze przed II wojną światową stworzył sekcję motocyklową przy istniejącym Robotniczym Klubie Sportowym „Ludwików”.
Ryszard Mikurda – Z miłości do kieleckiej SHL-ki
Z archiwum naszych Czytelników
Technika
- Ciepło w silniku – Cz. 1. Chłodzenie powietrzem
- Luz w główce ramy
Felieton
Oooo, panie!