WINDHOFF 750 – Motocykl bez ramy
Hans Windhoff wraz z bratem Fritzem od 1902 roku produkowali chłodnice samochodowe, lotnicze oraz do ciężarówek w miejscowości Rheine, liczącej dziś ponad 76 000 mieszkańców. Jak to w rodzinie bywa, sprawy się tak ułożyły, że Hans przeniósł swą działalność do Berlina w 1907 roku, ale już sam – bez brata. Dopiero w 1924 roku Hans Windhoff postanowił zbudować motocykl. Napędzał go mały, dwusuwowy silniczek o pojemności 125 cm3 z tłokową pompą ładującą, zbudowany na licencji, którego projektantem był Hugo Ruppe.
Polskie motocykle… Cz. 10
Powszechną tendencją w mediach, w odniesieniu do tematu „polskie motocykle”, jest ślepy i bezrefleksyjny optymizm oraz wiara w naszą potęgę i wyjątkowość narodową. W dwudziestoleciu międzywojennych wszystko było naj… – konstrukcja, produkcja, jakość, sprzedaż, obsługa warsztatowa. Na pewno jest to zgodne z naszymi pragnieniami, ale czy tak było naprawdę? Może warto głębiej wejść w temat i poznać go?
Wynalazcy – Tadeusz Tański
W dziedzinie konstrukcji motoryzacyjnych to postać u nas najbardziej znana i utytułowana. Jego powszechnie znanymi dziełami są – samochód pancerny zbudowany latem 1920 roku na podwoziu Forda T oraz silnik samochodowy CWS T-1 powstały w pierwszej połowie lat 20. To jednak tylko niewielka część jego bogatego dorobku motoryzacyjnego i lotniczego. Oprócz własnych dzieł współpracował również przy konstrukcjach tworzonych przez innych inżynierów.
Polski Przemysł Paliwowy – Lotos
Jak pisaliśmy w styczniu, pierwszego czerwca 1972 roku podjęto decyzję o budowie drugiej (po Płocku) rafinerii, ulokowanej w Gdańsku. Włoska firma Snam Progetti przyjęła kilkudziesięciu polskich projektantów z Biura Projektów i Realizacji Inwestycji „Bipronaft” w Krakowie i wspólnie opracowano projekt dla nowej rafinerii o planowanym przerobie 3 milionów ton ropy rocznie. Uruchomienie nastąpiło 1 lipca 1976 roku. Specjalnością gdańskiej rafinerii był przerób słabosiarkowej ropy z Bliskiego Wschodu na benzynę, olej napędowy, oleje silnikowe i asfalt. Została też połączona z rurociągiem „Przyjaźń” zasilającym ją w ropę z ZSRR.
CBX1000, czyli UJM z lat siedemdziesiątych – Renowacja
Część z Was zadaje sobie zapewne pytanie, co to jest UJM i dlaczego od tego określenia zacząłem.
Anglik z pudełka – Relacja
Wielu z nas zajmujących się zabytkowymi motocyklami, często stawało przed dylematem zakupu motocykla, którego remont ktoś zaczął i w pewnym momencie stwierdził, że nie da rady, bo przyszła żona, dzieci, brak kasy lub inny przypadek losowy albo po prostu znudziło się i dopadło lenistwo. Często jest to dla nas sposobność do okazyjnego nabycia wymarzonego motocykla.
Pasja, która daje siłę – Wywiad
Kiedy pasja pozwala nam przetrwać najtrudniejsze momenty… Krzysztofa Lewandowskiego (pseudonim Kangur1969, Dziki Junak „CzapterUć”) znam już parę lat. Nasze drogi skrzyżowały się dzięki Junakowi. Kiedy wpadłam na pomysł opowiedzenia takiej historii, Kangur był jedną z pierwszych osób, która przyszła mi do głowy. Myślę, że wszystko stanie się jasne po lekturze.
Technika
- Benzyna część 2 – charakterystyka
Felieton
„Boży palec?”