Scott Flying Squirrel – Dwusuwowa latająca wiewiórka
Niezwykle zdolny brytyjski konstruktor motocykli Scott, FSO Syrena, DKW, Wartburg, Aston Martin, Morgan, Saab, wschodnioniemiecka MZ i motocyklowy kickstarter. Działania kreatywnych ludzi zataczają zwykle bardzo szerokie kręgi.
Royal Enfield Classic 350
Pierwszą zaprojektowaną w całości w Indiach rodziną motocykli była zaprezentowana w 2008 roku platforma UCE (silnik wraz z całym podwoziem). Przez dwanaście lat służyła ona za podstawę wielu modeli oraz wersji, jak choćby Bullet Electra EFI, czyli G5, Bullet 500 EFI (B5) oraz Classic 500 EFI, czyli C5. Równocześnie produkowano też na wewnętrzny rynek wersję 350, która z zewnątrz od pięćsetki UCE nie różniła się dosłownie niczym. W międzyczasie wprowadzono też kompletnie nową platformę dla Himalayana oraz dla modeli z dwucylindrowym silnikiem 650. Nabrawszy nowych, cennych doświadczeń, Royal Enfield India postanowił odświeżyć swe pierwsze tak zaawansowane dzieło, rodzinę UCE.
Polskie motocykle część 25
Kontynuujemy opowieść o Junaku 350, największym i jedynym czterosuwowym motocyklu turystycznym produkowanym u nas w dużych seriach w latach PRL. W małych seriach i do celów sportowych mieliśmy większego czterosuwa – silnik/motocykl FIS. Ten pojazd opiszemy w kolejnych odcinakach tego cyklu. Dziś ciąg dalszy historii Junaka.
Wynalazcy – Stefan Drzewiecki
Paradoksalnie pionier żeglugi podwodnej i lotnictwa, wybitny konstruktor i wynalazca urodził się na terenach zupełnie zacofanych technicznie, gdzie postęp w dziedzinie mechaniki był ideą powszechnie lekceważoną. Wieś Kunka na Podolu to najodleglejsze kresy dawnej Rzeczypospolitej. Tam miejscową ludność w większości stanowili prości chłopi, którzy uprawiali ziemię prymitywnymi metodami, tak jak ich dziadowie kilka wieków wcześniej.
Wschodząca gwiazda
Choć często mówi się, że każdy może zostać kim chce, nie jest to prawdą. Na świat przychodzimy z pewnymi talentami i predyspozycjami. Tak jest w przypadku artystów (tych prawdziwych), sportowców (tych najlepszych) oraz i kierowców (tych wyczynowych).
Motorynka
Czym właściwie była motorynka? Czy była w PRLu popularna? Malutki pojazd z silnikiem od motoroweru – dla kogo właściwie był?
Technika
- Pojazdy elektryczne – odgrzewana utopia cz. 4
- Kąt prosty czyli korby co 90 stopni
Felieton
Widelec na podłodze