Legendarny Zündapp K500
Marka Zündapp roztacza wokół siebie magiczną aurę. Dlaczego? Wpływ na nią ma wiele czynników. Zapewne fakt, że Zündapp produkował przed II wojną światową motocykle mogące bez problemu mierzyć się z jednośladami z logo BMW na baku…
Poznańskie Zaprzęgi
Basowy pomruk silników, pracujących z wysiłkiem na niskich obrotach, przerywany suchym trzaskiem wydechu, donośny jęk przekładni, łomot dobijanych zawieszeń, dym, para, zapach benzyny, rozgrzanego oleju i palącego się na cylindrach błota.
Motocyklizm w Polsce cz. 4
Jak wspominałem w poprzednich częściach – poznański klub Unia (Motoklub Unia) był w latach 30. jednym z dwóch najprężniejszych klubów motocyklowych w Polsce.
W Starym Garażu IFA BK 350
Motocykl ciekawszy koncepcyjnie niż można by się tego spodziewać. Choć IFA to spadkobierczyni DKW, czyli światowego króla dwusuwów w najróżniejszej formie, silnik BK 350 wyróżnia się nawet i na tym tle.
Polski motocykl SHL 98 cz. 2 – z kolekcji Narodowego Muzeum Techniki
W zbiorach Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie znajduje się spora kolekcja polskich „setek”, czyli motocykli z silnikami o pojemności skokowej 97–99 cm³.
Wyścigi klasyków w Polsce i za granicą
W poprzednim wydaniu Motocyklisty pojawiła się relacja z wyścigów motocykli klasycznych w Czechach. Wygląda na to, że ten temat jest bliski sercu wielu naszych Czytelników, zaskoczyliście nas bowiem ilością pytań, które do nas skierowaliście na ten temat.
Technika
- Olej w silniku cz. 1. Po co olej w silniku?
- Liczba oktanowa
- Generator
Felieton
Polskie piekiełko