Moto Guzzi Alce czyli test „łosia”
Patrząc na włoskie jednoślady, zwłaszcza te z pierwszej połowy ubiegłego stulecia, odnosi się wrażenie, że to projekty z innej planety. Budowane według zupełnie innej filozofii. Jakby ich konstruktorzy nigdy wcześniej nie widzieli motocykli angielskich, niemieckich czy amerykańskich. A może włoski duch artyzmu nie pozwalał projektantom na jakiekolwiek odniesienia do istniejących pojazdów?
Polskie motocykle cz. 29
Pod koniec roku 1954 ruszyła w WFM produkcja nowego motocykla WFM 125 M06. Jego pierwsza wersja produkowana była w latach 1954–1956. O tym opowiedzieliśmy w poprzednim odcinku. Pierwsza poważna modernizacja tego motocykla miała miejsce w 1956 roku. Ten temat odłożymy jednak do kolejnych odcinków. Dziś opowiemy o wersjach sportowych WFM 125 M06, które powstawały na przełomie lat 1955–1956.
Gigantomania
Uczucie panowania nad potężną maszyną, okiełzania potężnej mocy i prędkości nie daje się porównać z niczym. W czasach, kiedy „eksplodowała” motoryzacja nie było jeszcze chroniących korporacje norm, ograniczeń i dopuszczeń. Dlatego królowała inwencja, a stara maksyma mówiąca, że chcącemu nie dzieje się krzywda, była stosowana na co dzień.
Stary Lampowy Rupieć?
Przykre to i smutne, ale dziś dla wielu ludzi „Stare Radio” to właśnie tylko stare radio, a czasami bywa gorzej – złom, śmieć, rupieć, grat, itd. Dla mnie to stare radio przedstawia naprawdę dużo więcej. To przedmiot pełen historii i czarującego uroku.
Nasz silnik, nasz motocykl cz. 1
Jacek Synakiewicz, konstruktor, wynalazca, architekt, wizjoner. Człowiek o wielu pasjach i rozlicznych talentach. Niezłomny miłośnik motocykli. Umiłował je do tego stopnia, że za cel obrał sobie zbudowanie polskiego motocykla, który mógłby być produkowany seryjnie. W tym celu wynalazł, zbudował i opatentował oryginalny silnik dwusuwowy, który miał napędzać motocykl o designie równie oryginalnym i niecodziennym. Jego konstrukcje odznaczały się niespotykaną estetyką, wyczuciem proporcji i designerską elegancją. Zaryzykuję porównanie, że był naszym współczesnym Tadeuszem Tańskim.
Technika
- Woda w motocyklowych układach chłodzenia
- Co daje „sucha miska”?
Felieton
Ślad węglowy