Jawa TS 350
Jawa. Teraz wzorem większości polskich publikacji winno nastąpić nawiązanie do homonimu tego słowa – na przykład sen na jawie, jawa we śnie, czy to jawa czy sen, senna zjawa – coś jak tani dowcip ze starych filmów o Bondzie – nieśmieszny acz powtarzany z anankastycznym uporem. To jakby sąsiada o nazwisku Kowalski codziennie dla żartu pytać, czy jego przodek był kowalem za każdym razem setnie się przy tym bawiąc. Zastanawiało mnie zawsze, czy to nie próba umniejszenia powagi i zasług tej szacownej marce? Podszyty stereotypem kompleks podpowiadający, że Jawa może być albo poczciwa albo śmieszna? Czeski humor, czeski błąd, czeski dowcip, czeski film, ale żeby czeski motocykl? Ech, ta zazdrość…
Polskie motocykle… Cz. 4
Poprzedni odcinek opowieści o polskich motocyklach zakończyliśmy na początku lat 30., na motocyklu CWS-JAP 1000. Oto dalsza część opowieści…
Cudze chwalicie…
W powszechnej opinii jesteśmy narodem ciągle „krzywdzonym” w dziedzinie techniki. Przez lata ktoś kradnie nasze konstrukcje, kopiuje nasze wzorce, przypisuje sobie autorstwo naszych pomysłów, i… w ogóle. W tej mantrze ciągłego biadolenia nad wątpliwymi „kradzieżami”, nie dostrzegamy prawdziwych geniuszy techniki zrodzonych na naszej ziemi. Paradoksalnie są oni dobrze znani i doceniani na zachodzie Europy lub w krajach za wielką wodą, a u nas prawie zupełnie nieznani. Ilu takich mamy w historii techniki? W ostatnich 200 latach byłbym w stanie wymienić co najmniej 25–30.
Polski Przemysł Paliwowy Rafinerie po 1945 roku Cz. 1
15 sierpnia 1944 roku, kiedy w zachodniej części Europy trwała jeszcze wojna, polska radiostacja „Pszczółka” nadała komunikat o rozpoczęciu działalności Polskiego Monopolu Naftowego. Był to pierwszy sygnał rozpoczynającego się w kraju życia gospodarczego. Decyzję o powstaniu tej organizacji podjęto 27 lipca 1944 roku. Datę tę należy traktować jako początek działalności Centrali Produktów Naftowych CPN, choć przedsiębiorstwo pod tą nazwą pojawiło się dopiero 3 grudnia 1945 roku.
W Starym Garażu – Osa
WFM M-52 Osa to modernizacja wcześniejszego modelu skutera oznaczonego jako M-50. Z uwagi na chłodzenie silnika Osy M-50 swobodnym przepływem powietrza w tunelu, gdzie umieszczono silnik, często dochodziło do przegrzewania.
Motocyklowa mekka – relacja
Pewnego wrześniowego popołudnia w naszej redakcji zadzwonił telefon. Sympatyczny męski głos w słuchawce oznajmił, że zakupił kilka numerów naszego magazynu i po zapoznaniu się z zawartością postanowił zaprosić nas do swojej „skromnej” kolekcji z wizytą, pod jednym wszak warunkiem.
Standard – MMMK prezentuje
Standard to niemiecki producent samochodów i motocykli. Firmę założył Wilhelm Gutbrod. Wilhelm urodził się w 1890 roku w rolniczej rodzinie. Po szkole podstawowej poszedł uczyć się na tokarza. Jak dobrym był tokarzem niech świadczy to, że zatrudniła go firma Bosch, gdzie pracował do wybuchu pierwszej wojny. W 1914 roku Wilhelm otrzymał powołanie do służby wojskowej w Luftwaffe, gdzie przesłużył całą wojnę. Należy tu zaznaczyć, że służył jako mechanik.
Technika
- Proces hamowania
Felieton
Operacja oka