CWS M 111 1936
Kto z polskich pasjonatów klasycznych motocykli nie zna CWSa M 111 znanego później jako Sokół 1000 M 111? Napisano o tym modelu całe opasłe tomiska. Podjęto liczne próby dokładnego datowania, policzenia wyprodukowanych egzemplarzy, usystematyzowania numeracji silników.
Polskie motocykle… Cz. 12
Dochodzimy do roku 1939. Choć był on tragiczny w historii naszego kraju i świata, a w pokojowej egzystencji możemy tylko rozważać osiem miesięcy, był on ważny w odniesieniu do omawianego tematu. Sytuacja międzynarodowa stawała się coraz bardziej tragiczna. Niektórzy wierzyli, że uda się wszystko załatwić na drodze dyplomatycznej. Inni zajęci byli rozwojem swoich przedsiębiorstw, bo koniunktura była niespotykana od lat. Często w nawale pracy nie mieli czasu na sprawy polityczne. „Polskie” marki powstawały jak grzyby po deszczu, między innymi wspominane już: Orzeł, Błyskawica, Śmigły, Prądnica, Irma, Royal Star.
Wynalazcy – Tadeusz Marek
Na co dzień jeździmy Oplami, Fordami, Toyotami, Skodami, Renówkami. Jednak prawdziwe emocje wzbudzają w nas auta o mocnym charakterze sportowym, np. Porsche, Ferrari, Maserati czy Aston Martin. Mało znany jest jednak fakt, że pełnymi kipiącej mocy sercami legendarnych Aston Martinów były silniki skonstruowane przez polskiego inżyniera Tadeusza Marka.
Douglas W.D. 2 ¾ h.p. 1914 pod ostrzałem
W 1882 roku bracia Douglas, William i Edward założyli firmę „Douglas Engineering Company” w Bristolu. Początkowo zajmowali się kowalstwem w swojej kuźni, lecz wkrótce rozszerzyli działalność o odlewnictwo. Prawdziwym zwrotem w ich działalności okazała się współpraca z firmą Light Motors należącą do Josepha Bartera. Dla niego bracia Douglas wykonywali odlewy do silników noszących handlową nazwę „Fairy”.
Polski Przemysł Paliwowy Historia asfaltu cz. 2
Czy asfalt jest istotnym produktem przemysłu rafineryjnego? Niezaprzeczalnym wynalazkiem i dobrodziejstwem cywilizacji są drogi. Najpierw z ubitego grunty, następnie z kamienia, kostki, drewna, szutru a obecnie niemal wyłącznie o solidnych, utwardzonych nawierzchniach.
Łożyskowanie – Zastosowanie łożysk tocznych
Wiemy już, że nowe łożysko przed montażem musi mieć luz. Wiemy też, że łożyska toczne zapewniają wielokrotnie mniejsze straty tarcia, względną łatwość montażu, mają niewielkie wymagania odnośnie ilości i ciśnienia podawanego środka smarnego. Co prawda w odniesieniu do łożysk ślizgowych cechują się też wyższym kosztem budowy, niższą trwałością i mniejszą nośnością, czyli zdolnością do przenoszenia obciążeń, lecz ich niezaprzeczalne zalety zapewniły im szerokie zastosowanie.
Technika
- Czym odpycha się motocykl?
Felieton
W białym kitlu albo z gołą doopą