Sunbeam 9A – promień słońca
Sunbeam jest mało znaną w Polsce marką, ale cóż tu się dziwić. Kiedy na świecie kwitła motoryzacja, Polska była pod zaborami, później pierwsza wojna światowa, krótki okres między wojnami, kiedy naprawdę próbowaliśmy gonić stracony czas i kolejna wojna, a później żelazna kurtyna. Kiedy nareszcie opadła, spełnienie długo oczekiwanego rozwoju nie nadeszło.
Polskie motocykle cz. 30
Dziś przypomnimy polski motocykl żużlowy FIS, zbudowany w latach 50. Będzie to opowieść niecodzienna, gdyż za ilustracje posłużą niepublikowane fotografie autorstwa Zbigniewa Kupczyka. W 1954 roku wybrał się on do warsztatu, gdzie powstawały motocykle FIS i sfotografował kolejne etapy ich powstawania. Były to pierwsze egzemplarze tego pojazdu.
Kempisty – dwaj bracia i maszyny do szycia
Zwykle historia motocyklowych marek początki bierze od doczepiania silników do najzwyklejszych rowerów. W tym przypadku było jednak zupełnie inaczej.
Kartka z kalendarza…
Nasza lista wybitnych polskich konstruktorów i wynalazców – cenionych na świecie a w ojczystym kraju mało znanych – wyczerpała się. Owszem, było ich więcej, ale my wybieraliśmy tych najbardziej wybitnych, których prace były związane z techniką i motoryzacją. Pozostałych wybitnych Polaków, z różnych dziedzin nauki i sztuki, pozostawiamy innym magazynom do opisania. W to miejsce otwieramy nowy dział – „Kartka z kalendarza…”. Pod tym uniwersalnym tytułem będzie się kryć wiele ciekawych rzeczy.
Angielska robota a polski patent?
W styczniu tego roku prezentowaliśmy unikalny model motocykla Brough Superior Austin Four z podwójnym tylnym kołem, który w produkcji pojawił się w 1932 roku. Tymczasem ostatnio, zupełnie przypadkiem, podczas przeszukiwania przedwojennych polskich patentów, natknęliśmy się na patent numer 15630 zgłoszony przez Józefa Gułowskiego 17 marca 1930 roku, który prezentujemy tu w całości. Otóż Józef Gułowski opatentował motocykl z podwójnym tylnym kołem. Celem wynalazku nie było jednak, jak w przypadku Brough Superior Austin Four, zadziwienie motocyklowego świata, a zapewnienie możliwości ustawiania motocykla w pozycji pionowej bez konieczności używania podpórki, umożliwienie powolnej jazdy motocyklem oraz zatrzymania się bez konieczności podpierania się nogą.
Nasz silnik, nasz motocykl cz. 2
Jacek Synakiewicz, konstruktor, wynalazca, architekt, wizjoner. Człowiek o wielu pasjach i rozlicznych talentach. Niezłomny miłośnik motocykli. Umiłował je do tego stopnia, że za cel obrał sobie zbudowanie polskiego motocykla, który mógłby być produkowany seryjnie. W tym celu wynalazł, zbudował i opatentował oryginalny silnik dwusuwowy, który miał napędzać motocykl o designie równie oryginalnym i niecodziennym. Jego konstrukcje odznaczały się niespotykaną estetyką, wyczuciem proporcji i designerską elegancją.
Technika
- Wróżenie z zaworów
- Chłodnica oleju
Felieton
Motocykl doskonały