Crocker
Ilekroć słyszymy o amerykańskich fałkach, na myśl przychodzą dwie marki: Harley Davidson i Indian. Harley trzyma się jakoś tradycji, przeżywając fascynację matowym plastikiem, a Indian ostatnio walczy ze zbudowanym przez siebie wizerunkiem. Jest jednak jeszcze jedna marka, o której w Europie niewielu pamięta.
Polskie motocykle cz. 13
Zbliżamy się do końca opowieści o polskich motocyklach w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jak widzieliście w poprzednich odcinkach, to temat cały czas jeszcze otwarty, w którym pojawiają się nowe odkrycia. Na koniec zostawiliśmy dwa najważniejsze polskie motocykle końca lat 30., a mianowicie – SHL 98 i Sokoła 200.
Bohaterowie Enigmy
Wiedza o planach, zamierzeniach i rozkazach wroga była „bronią” równie ważną, co dywizje czołgów, eskadry samolotów czy całe armie piechoty. Zdawali sobie z tego sprawę stratedzy wszystkich armii świata. Z jednej strony starano się skutecznie utajnić własne informacje, z drugiej wszelkimi sposobami próbowano przechwycić i rozszyfrować komunikaty wroga. Walka o informacje była walką o zwycięstwo.
Royal Enfield z silnikiem Diesla
Indyjski Royal Enfield znany jest z produkcji konserwatywnych motocykli. Konserwatyzm ten był (i nadal jest) skutkiem sytuacji ekonomicznej. Wewnętrzny rynek Indii jest potężny, lecz społeczeństwo w większości niezbyt zamożne. Do 2008 roku Enfield India produkował motocykle zaprojektowane jeszcze w Redditch, w latach pięćdziesiątych.
Gentleman i sportowiec
Jak to mówią, w zdrowym ciele zdrowy duch! W tym przypadku duch ukryty został w całkiem przystojnym ciele, z domieszką pewnego angielskiego arystokratycznego pierwiastka, dodającego swego rodzaju dystynkcji i gracji. Tak na poważnie mówiąc, motocykle produkowane na Wyspach w latach 50. ubiegłego wieku faktycznie cechowała pewna wielkopańska wykwintność, przetykana tu i ówdzie rozwiązaniami technicznymi, łagodnie rzecz ujmując, trącącymi z lekka przysłowiową myszką.
Oleje LOTOS – historia
W tym roku mija okrągłe 30 lat od pojawienia się marki LOTOS na naszym rynku. Zazwyczaj najpierw jest firma a później jej produkty, lecz w tym przypadku było w pewnym sensie odwrotnie. „LOTOS” zaistniał w 1990 roku jako nazwa gamy produktów olejowych produkowanych przez Rafinerię Gdańską.
Technika
- Elektryczny klakson
- Łożyska ślizgowe cz. 1
Felieton
Ułańska fantazja