Honda CX500 TURBO
Końcem lat siedemdziesiątych zwiastowano schyłek motocykli jako pojazdu codziennego użytku. Motocykle przegrywały z tanimi i łatwo dostępnymi samochodami. Firmy produkujące motocykle w Europie padały jedna za drugą. W BMW na ratunek przyszedł Josef Fritzenwenger ze swym konceptem leżącego silnika. Tymczasem w Japonii nie tracono czasu. Konieczność zbudowania maszyny prestiżowej dostrzeżono równie szybko i równie szybko przystąpiono do działania.
Gazela
Gazela jest ssakiem parzystokopytnym żyjącym w Południowym Sudanie i Etiopii, w Somalii do rzeki Djuba, północno-wschodniej Ugandzie, Kenii i Tanzanii. Zamieszkuje równinne i pagórkowate sawanny porośnięte krótką trawą z pojedynczymi kępami krzewów i drzew. Lecz nie tylko. Gazela występuje też w Polsce i należy do gatunku ssaków benzynowych parzystokołowych.
Polskie motocykle cz. 23
W opowieści o polskich motocyklach pozostajemy nadal w latach 1951–1954. Choć to już któryś z kolei odcinek o tym okresie, pozostało jeszcze sporo interesujących i ważnych motocykli do opisania. Głównymi, powszechnie znanymi, „gwiazdami” tego okresu są WFM-ki, pierwsze prototypy Junaka i żużlowy FIS, nie mniej w ich cieniu powstało wiele ciekawych motocykli.
Wynalazcy – Jan Werner
W ramach cyklu „Polskie motocykle”, w odcinku opublikowanym w poprzednim numerze, była mowa o silniku doczepnym do roweru skonstruowanym przez Jana Wernera. Postanowiliśmy więc przybliżyć postać tego wybitnego konstruktora. Dziś jest on raczej zapomniany, ale wiele lat temu uznawano go u nas za „numer 2” w temacie konstrukcji silników. Numerem 1 był oczywiście Tadeusz Tański.
JTAR 750 – czeski bokser
Nasi południowi sąsiedzi mają długą i bogatą historię związaną z motoryzacją, a ich dorobek godny jest bez wątpienia kraju kapitalistycznego tamtego okresu. Nie ważne, jak bardzo rozpiera nas nasza narodowa duma, nie sposób jest tego faktu nie odnotować.
ZENIT – wierny aparat
Kto z nas nie ma w domu starych albumów pełnych nierzadko pożółkłych już fotografii? Niektóre bardzo stare, inne całkiem nowe. Na śliskim, grubym papierze cieszą oko dawne wydarzenia – my, młodzi, przy pierwszym motocyklu, pierwszy samochód, koledzy przy ognisku. Nasza historia, barwne, choć nierzadko poblakłe już wspomnienia.
Latający Junak Scrambler cz. 2
Ciepły sierpniowy poranek. Dwóch gości pakuje motocykle na busa. Jeden z motocykli to popularny Suzuki GN 250, zwany Gienkiem. Drugi z motocykli przypominający maszyny enduro z przełomu lat 50. i 60., to Junak w wersji Scrambler. Tak, to my. Ojczyzna i Adaho.
Czyli ojciec i syn zakręceni na punkcie motocykli.
Technika
- Pojazdy elektryczne – odgrzewana utopia cz. 2
Felieton
Kto po was posprząta, ekolodzy?