Wojenny Harley Davidson WLA ze wschodu
To jeden z najlepiej znanych modeli Harleya w Polsce. Jego produkcja rozpoczęła się jeszcze w 1940 roku. WLA bazował na cywilnym modelu WL o pojemności 45 cali sześciennych (740 cm3). Występował tylko w wersji solo i tylko z siedzeniem kierowcy.
Polskie motocykle… cz.3.
Poprzedni odcinek opowieści o polskich motocyklach zakończyliśmy w drugiej połowie lat 20., na motocyklu CWS M55. Jego bezpośrednim następcą stał się CWS M111, nazwany nieco później Sokołem 1000 M111. Prototyp tego motocykla powstał w 1932 roku, a produkcja seryjna ruszyła w następnym roku.
Okrągłe rocznice – Historia motocyklizmu
Koniec roku skłania do podsumowań i refleksji. Spojrzałem w kalendarz i okazało się, że w mijającym roku obchodziliśmy kilkadziesiąt okrągłych rocznic związanych z historią motocyklizmu w Polsce. Przykładowo warto wspomnieć choć kilkanaście z nich. Każda z owych rocznic to materiał na obszerny artykuł. Dziś jednak ograniczymy się tylko do wspomnienia rocznicowego.
Polski Przemysł Paliwowy – Pozostałe rafinerie okresu II RP
Mimo iż początkowo przodowaliśmy w rozwoju przemysłu naftowego, największy konsument produktów naftowych, czyli motoryzacja, nie stała u nas najlepiej w czasach II RP. Fatalny był też ówczesny stan dróg. Przeprowadzony w 1924 roku pierwszy sumaryczny spis pojazdów mechanicznych na ziemiach Polski wykazał obecność 5486 sztuk samochodów osobowych oraz 934 motocykli. Prócz tego odnotowano 1973 ciężarówki, 46 pojazdy rolnicze (!) i 42 sanitarne. Ogółem 8401 pojazdów. Do roku 1939 liczba ta przekroczyła 60 000.
W Starym Garażu – SHL M11
Motocykle z kieleckiej fabryki SHL w ludowej Polsce zaliczały się, jak to się dziś mówi, do klasy premium. Były droższe od popularnych WSK, staranniej wyposażone oraz wykonane. Pierwszy prototyp modelu M11 powstał w 1959 roku.
JAWA V4 – Sport
W 1969 roku, kiedy u nas zwykli kierowcy „Jawek” nie mieli zbyt wiele powodów do dumy ze swoich pojazdów, po naszej stronie „żelaznej kurtyny” w ówczesnej Czechosłowacji powstawały takie maszyny, o jakich w demoludach nikomu się nie śniło, a i świat zachodu przecierał oczy ze zdziwienia. Właśnie w tym roku zakończono prace nad Jawą typ 673.
Technika
- Amortyzatory hydrauliczne
Felieton
Soszjal midia – chlamidia