Doszliśmy do jednej z głównych ikon polskich motocykli z okresu międzywojennego, a mianowicie Sokoła 600. Pojazd ten w dużo większym stopniu – niż jego starszy brat CWS M111 (Sokół 1000) – był wykorzystywany w cywilu. To sprawiło, że jego historia jest ciekawsza i barwniejsza.
Po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia prac konstrukcyjnych nad CWS M111, przystąpiono do opracowania planów mniejszego motocykla, który również miał być przeznaczony dla wojska. Chodziło o stworzenie lżejszego i bardziej uniwersalnego jednośladu. Prototyp tego pojazdu powstał latem 1933 roku. Pierwszy prasowy artykuł o nim ukazał się we wrześniu 1933 roku, w miesięczniku „Technika Samochodowa”. Czytamy tam:
(…) Zupełnie nieoczekiwanie, po cichu bez rozgłosu i uroczystości, przy nielicznych świadkach, lecz za to z hukiem i rytmicznym warkotem wyjechał z Fabryki Samochodów PZInż. nowy motocykl turystyczny o pojemności 600 cm³, aby iść na ciężką próbę w terenie i walczyć o pierwszeństwo z tyloma rywalami zagranicznymi, panoszącymi się po całym naszym kraju. Roczna prawie cicha praca jego konstruktora, o której mało kto słyszał na zewnątrz, wydała dzisiaj piękny plon. Motocykl prezentuje się znakomicie, a wyniki silnika na hamowni i jego sposób pracy gwarantują, iż wszystkie próby przetrwa zwycięsko (…).