Niemiecki „pancernik” Munch-4 TTS 1200
Patrząc na ten motocykl z niezmąconym należytą wiedzą umysłem, doświadcza się wielu biegunowo sprzecznych wrażeń. Ładny – paskudny, potężny – siermiężny, ciekawy – odrażający, muskularny – niekształtny.
Polskie motocykle… Cz. 6
W poprzednim odcinku opowieści o polskich motocyklach doszliśmy do Sokoła 600. W tym miejscu chciałbym zrobić krótką przerwę (dwa lub trzy numery), po czym znowu powrócimy do opowieści o motocyklach konstruowanych, produkowanych i montowanych w Polsce. W owej przerwie chciałbym pokazać, jak na naszym rynku wyglądała zagraniczna konkurencja dla krajowych pojazdów, głównie Sokoła 600 i 1000.
Myślę, że ten zabieg pozwoli lepiej zrozumieć rynkową (społeczną, ekonomiczną i techniczną) pozycję naszych Sokołów.
Wynalazcy – Jan Szczepanik
Technik – samouk zwany Polskim Edisonem
Polski Przemysł Paliwowy Rafinerie po 1945 roku Cz. 3
Dziś nazwa tej gałęzi przemysłu znana jest powszechnie, lecz jej pojawienie się na świecie początkowo nie było takie oczywiste. Przemysł petrochemiczny to połączenie przemysłu rafineryjnego i chemicznego. Wraz z rozwojem przemysłu opartego o produkty pochodzące z rafinerii zaistniała taka potrzeba.
W Starym Garażu – Junak M10 z koszem
Zwykle na wstępie przedstawiam markę skrótowo, ale przedstawiać Junaka w Polsce to trochę jak pokazywać w Klasztorze Szaolin podpatrzone na filmie ciosy karate. Inaczej mówiąc – zbędne to. Podaję więc mikrofon Panu Dariuszowi Wojaczkowi.
90 lat Jawy i mój Mustang – Relacja
17 sierpnia 2019 roku obchodzona była 90. rocznica powstania fabryki Jawy, więc jako gorliwy miłośnik marki postanowiłem pojechać na ten zacny jubileusz. Ale żeby było ciekawiej, wybrałem się tam Jawą 50 Mustang.
Wielkie ściganie Anno Domini 2020 – Wyścigi motocykli zabytkowych
Przesiadując zimowymi wieczorami w warsztacie przy motocyklach, wpadłem na pomysł, aby zebrać i spisać w jednym miejscu daty i miejsca wyścigów motocykli zabytkowych.
Technika
- Smary plastyczne
Felieton
Poprawianie fabryki