New Imperial 11B
Lata dwudzieste i początek lat trzydziestych to ogromny postęp technologiczny, w którym udział brał również producent motocykli New Imperial. Zmiany następowały podobnie szybko jak w obecnych latach w środkach telekomunikacji. Biorąc pod uwagę kryzys światowy, który miał miejsce w latach 1929–1933, należy być pełnym podziwu oraz zastanowić się, czy taktyka inwestowania w przyszłość zamiast zaciskania pasa nie jest słuszna.
Polskie motocykle… Cz. 9
Lata 1936 – 1939 były okresem szczególnym w historii dwudziestolecia międzywojennego. Po czterech latach bardzo ciężkiego kryzysu gospodarczego, od przełomu lat 1935–1936, dość szybko i dynamicznie nastał pokryzysowy wzrost ekonomiczny. Było to wyraźnie odczuwalne zarówno dla małych i dużych firm prywatnych, jak również dla zwykłych obywateli. W branży motoryzacyjnej powstało wówczas wiele firm, które dziś otoczone są ogromnym szacunkiem.
Wynalazcy – Tadeusz Sendzimir
W historii światowej metalurgii to postać pierwszoplanowa. Żaden inny Polak nie wywarł tak silnego wpływu na globalną technikę obróbki stali jak Tadeusz Sendzimir. Na początku lat 80. blisko 90% stali nierdzewnej na świecie była walcowana „Metodą Sendzimira”. Był autorem 120 opatentowanych wynalazków, z tego 73 zarejestrowanych w USA.
Polski Przemysł Paliwowy. Historia rafinerii Czechowice – Dziedzice cz. 3
Wielki kryzys trwał, Vacuum Oil rozkwitała, a Schodnica kończyła swój proces upadłościowy. Dnia 31.10 1928 roku wymówienie otrzymał ostatni Po wojnie Biuro Projektów Przemysłu Naftowego w Krakowie, z Kazimierzem Kachlikiem w roli głównego technologa, przystąpiło do rozbudowy rafinerii w Czechowicach. Projekt rozbudowy jednocześnie pełnił funkcję badawczo-doświadczalną, a zdobyte doświadczenia zamierzano wykorzystać podczas budowy nowej rafinerii w Płocku.
Junak z odzysku
Pewnego razu jechaliśmy z Balzackiem na nasz lokalny Tradycyjny Biwak Mazowiecki w Suchej. Przed rondem na pasach dla pieszych zajechał mi drogę taksówkarz i zdecydowanie zahamował…
Condor – Prezentacja
Francuz Eduardo Scheffer wraz z bratem Julesem w 1893 roku założył fabrykę obrabiarek w małej szwajcarskiej miejscowości Courfaivre.
W tym celu wynajęli pusty budynek w pobliżu kolejowego dworca.
Na przełomie wieków przyjęto nazwę „Condor-Werke-AG”.
Technika
- Benzyna część 1 – historia
- Motocyklowe AC/DC
Felieton
Garażowe emocje