Horex Regina SB 35 – 1951
Friedrich Kleemann, właściciel znanej w Niemczech fabryki Rex Konservenglas Gesellschaft produkującej słoiki do kompotów
w Bad Homburg był też jednocześnie akcjonariuszem firmy Columbus Motorenbau AG produkującej silniki pomocnicze do rowerów w pobliskim Oberursel. Jego syn Fritz był zagorzałym entuzjastą motocykli. Namówił więc ojca i w 1923 roku założyli razem firmę Horex Fahrzeugbau AG, by rozpocząć produkcję motocykli. Nazwa „Horex” powstała z połączenia pierwszych liter nazwy miejscowości Homburg oraz marki produkowanych przez ojca słoików Rex Ho-Rex.
Polskie motocykle… Cz. 8
W zaaferowaniu Sokołami, idąc chronologicznie, zapomnieliśmy o jednej polskiej marce. Wprawdzie zaistniała ona tylko epizodycznie, ale dziś uznawana jest za „polską”. Chodzi o motocykle Oświęcim-Praga. Spolszczenie marki Praga było tylko zabiegiem marketingowym. Wszystko zaczęło się w 1929 roku za sprawą dwóch polskich arystokratów znanych z polityki, życia towarzyskiego i swoich pasji motoryzacyjnych. Byli to Roger Raczyński i Artur Potocki.
Wynalazcy – Gustaw Różycki
Współkonstruktor i producent motocykli Moj 130 oraz autor dokumentacji konstrukcyjnej silnika z wirującym tłokiem. W latach 40., na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego, planował również rozpocząć produkcję samochodu popularnego.
Polski Przemysł Paliwowy. Historia rafinerii Czechowice – Dziedzice cz. 2
Wielki kryzys trwał, Vacuum Oil rozkwitała, a Schodnica kończyła swój proces upadłościowy. Dnia 31.10 1928 roku wymówienie otrzymał ostatni pracownik Schodnicy – Józef Jurczyk. Skąd tak różne losy dwu firm parających się tym samym dziełem? Dziedzicka rafineria Schodnica, po tym jak po 123 latach Polska znów pojawiła się na mapach Europy, odcięta została od kapitału swych austro-francuskich założycieli oraz także od ich rynków zbytu.
W Starym Garażu – Presto 210 – 1938
Włosko brzmiąca nazwa producenta jest bardzo myląca, jako że jest to marka niemiecka. Presto-Werke Gunther & Co. Założona w 1897 roku przez Georga Gunthera w Chemnitz firma produkująca rowery, mopedy, motocykle oraz samochody.
WSK M06 B3 „Bąk” – Prezentacja
O historii motocykli WSK napisano już całe opasłe tomiska. Przedstawiać miłośnikom klasyków Wueskę 125 to jak wyjaśniać profesorowi fizyki pierwszą zasadę dynamiki. Inaczej mówiąc, zbędne to i nawet nietaktowne. Wspomnę więc tylko, że WSK z silnikiem 125 cm3 występowała w wielu odmianach i modyfikacjach.
Jak Feniks z popiołów
Przy okazji materiału o Munchu TTS 1200 zamieszczonego w marcowym wydaniu wspomniałem, że Friedel Munch pod koniec lat dziewięćdziesiątych zbudował coś jeszcze. Coś, czego jak dotąd, według naszej wiedzy, jeszcze nikt nie opisał. Jest to swego rodzaju dopełnienie historii Friedla Muncha. W tym miejscu przypomnę po części historię, o której pisaliśmy w styczniu 2019 roku.
Technika
- Proces przerobu ropy naftowej – rodzaje i produkty
- Akumulator – porady praktyczne
Felieton
Belka w oku